Od 10. do 12. května se konal Workshop pracovní skupiny Weed Vegetation and Biodiversity pod organizací European Weed Research Society (EWRS), který byl první po sloučení původních dvou pracovních skupin Weed mapping a Weeds and biodiversity. Akce se konala v prostorách České zemědělské univerzity, kde pomocnou ruku s organizací přiložil vedoucí týmu Pavel Saska a naše herboložka Hana Vašková, které jsme se ptali na dojmy a zkušenosti.
Nela: Pro koho byla konference určena?
Hana: Konference byla určena pro vědce se zájmem o výzkum plevelů, jejich biodiverzitu a jejich mapování. Účastnili se i zaoceánští hosté z Illinois v USA a Kanady, kteří se věnují rezistenci plevelů vůči herbicidům a půdní zásobě semen.
Nela: Součástí workshopu byla i exkurze, na jaké místa jste ji naplánovali?
Hana: Účastníkům jsme chtěli ukázat hlavně plodiny a plevele typické pro Česko. Exkurzi jsme proto měli v chmelnici a na makovém poli.
Nela: Plevelářský workshop v téhle podobě je novinkou, jaké účasti se váš letošní první ročník dočkal?
Hana: Vskutku mezinárodní! Hostili jsme 46 účastníků z 12 zemí včetně USA a Kanady.
Nela: Jaký si z workshopu měla nakonec dojmy?
Hana: Bylo to inspirativní. Osobně jsem navázala nové vztahy a ráda bych se vrhla do přípravy nových studií. Zpětně ale vidím nedostatek příspěvků ohledně predace semen, co se doufejme v dalších ročnících změní.
Nela: I tvůj příspěvek byl na téma predace semen, nebo se mýlím?
Hana: Právě že nebyl! V tom jsem udělala změnu (pro mnoho lidí překvapivou), na chvíli jsem opustila svoje hlavní téma a prezentovala jsem příspěvek o nové metodě detekce plevelů s pomocí termokamery. Tato práce je součástí našeho projektu NAZV – Autonomní systémy jako nástroje integrované produkce zeleniny. Termografie se díky stále nižší ceně přesouvá i do zemědělství. Díky různé odrazivosti teploty rostlin je možné detekovat jednotlivé druhy plevelů.