Ing. Jiří Rous

Crop Research Institute · Function of Invertebrate and Plant Biodiversity in Agro-Ecosystems

Popis a náplň pozice

Ve VÚRV se věnuji sběru a zpracování dat pořízených našimi drony DJI a Autel, které nesou multispektrální a RGB kamery. Multispektrální kamery snímají i mimo námi viditelné vlnové délky, které reagují například na množství chlorofylu v listech.  Tím se otevírá prostor pro výpočet různých indexů, které lépe zobrazují pozorované vlastnosti polí. Mým úkolem je tvorba mapových výstupů, analýza Land-use a další činnosti týkající se GIS. V blízké době by měl přibýt LiDAR a analýza bodových mračen.

O mně

Odjakživa mě bavila geografie, kartografie a také technické novinky moderní doby. Když pak Fakulta životního prostředí ČZU v Praze otevřela obor týkající se geografických informačních systémů a dálkového průzkumu Země, byla to jasná volba směr, ve kterém jsem se našel. Geografické informační systémy neboli GISy mají v dnešní době plné velkých dat, snahy o udržitelnější průmysl a zemědělství velký význam. Pomocí nich je možné prezentovat výsledky široké veřejnosti. Během studia jsem se více zaměřil na dálkový průzkum pomocí UAV a družic primárně v optické části spektra. Zkušenosti jsem získával při práci v projektu Sentimap, do kterého jsem byl jako student přizván. Projekt se týkal možnosti využití bezpilotních prostředků a snímků Sentinel-2 pro rychlejší aktualizaci Vrstvy mapování biotopů. Později jsem objevil kouzlo LiDARu, který nám umožňuje s velmi vysokou přesností zkoumat strukturu vegetace a vytvářet výškové modely. Těch se také týkala moje diplomová práce.

V rámci půlroční stáže v Nizozemsku jsme v týmu řešili, jestli je možné pomocí UAV s multispektrální kamerou detekovat stres stromů v národním parku Loonse en Drunense Duinen, který může být způsoben blízkou dálniční sítí. Sebraná data byla později porovnávána se vzorky půdy, listů a vody.

Ve VÚRV se věnuji sběru a zpracování dat pořízených našimi drony DJI a Autel, které nesou multispektrální a RGB kamery. Mým úkolem je tvorba mapových výstupů, analýza Land-use a další činnosti týkající se GIS. V blízké době by měl přibýt LiDAR a analýza bodových mračen.

 

Vzdělání

2023: Inženýrský titul v oboru Prostorové vědy v životním prostředí, Fakulta životního prostředí ČZU

2023-současnost: Doktorské studium v oboru Prostorové vědy, Fakulta životního prostředí ČZU

 

Zahraniční stáže

2019-2020: Avans University of Applied Sciences, Breda, NL – Environmental geography

TEL

Kontaktujte ma

    Jiřího novinky

    Výzkumný ústav navštívil ministr zemědělství. Náš tým byl u toho!

    Ve čtvrtek 2.11.2023 navštívil náš institut ministr zemědělství Marek Výborný společně s vrchním ředitelem sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání Petrem Jílkem.

    První český BioBlitz v polních podmínkách organizovali členové Týmu Funkční Biodiverzity!

    V sobotu 27.5. 2023 se konala akce BioBlitz pro veřejnost v Dolním Újezdě u Litomyšle.

    Přichází Biosmršť 2023

    Do Evropy se prostřednictvím člověka, ať už záměrně či omylem, dostalo už zhruba čtrnáct tisíc nepůvodních druhů. Invazní jsou pak ty z nich, které se masivně šíří a mohou ohrožovat biologickou rozmanitost, ekonomiku nebo dokonce lidské zdraví.

    Jiřího nejnovější projekty