Ing. Hana Vašková, Ph.D.

Crop Research Institute · Function of Invertebrate and Plant Biodiversity in Agro-Ecosystems

Stats

Publications


11

Reads


1,738

Citations


40

Bio

Má práce je zaměřena na plevelné rostliny a jejich semena. Zajímám se o interakce semen s jejich predátory (nejčastěji střevlíky). Dále se zajímám o ekosystémové služby a jejich možné využití v zemědělství.

O půdní zásobu semen se zajímám, především protože v ní spatřuji skrytý problém v boji proti plevelům. Predace semen je jedna s ekosystémových služeb, která nám tento skrytý problém pomáhá vyřešit. Snažím se najít důvody, proč si predátoři semen vybírají jednotlivé druhy, zda je to z důvodu jejich morfologie, chemických a nutričních vlastností anebo kvůli něčemu úplně jinému. K hledání odpovědí na tyto otázky používám moderní metody jako je obrazová analýza nebo software Ethovision, který umí zaznamenávat a analyzovat pohyb predátorů semen.

V projektu BioAWARE jsme se snažili najít odpovědi na to, co všechno ovlivňuje predaci semen ve čtyřech evropských zemích.

Do VÚRV jsem přišla v roce 2016 jako studentka ČZU. Začala jsem zde psát svoji diplomovou práci. Nyní jsem členkou týmu: Funkce diverzity bezobratlých a rostlin v agroekosystémech (Funkční biodiverzita).

 

Vzdělání:

2017 – nyní: doktorské studium, katedra Ekologie, Fakulta životního prostředí, ČZU

2015 – 2017:  Ing. katedra Ochrany rostlin, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, ČZU

2012 – 2015: Bc. Zemědělství tropů a subtropů, Fakulta tropického zemědělství, ČZU

 

Profesní zkušenosti:

2017 – nyní: vědecký pracovník, tým Funkce biodiverzity bezobratlých a rostlin v agrosystémech, VÚRV

 

Zahraniční stáže:

2021: Mobilita MŠMT v rámci projektu (8J20AT021): Kalibrace metody detekce semen plevelů v potravě střevlíkovitých brouků na University of Innsbruck, Institute of Ecology (2 týdny)

2018-2019: Mobilita MŠMT: Rozvoj moderních metod výzkumu pro snížení chemizace životního prostředí a přizpůsobení zemědělství změně klimatu. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_027/0008503 na INRAe Dijon, France (6 měsíců)

Členství ve vědeckých společnostech a odborných skupinách:

European Weed Research Society

TEL

233 022 292, 702 087 646

E-MAIL

vaskova@vurv.cz

RESEARCH GATE

Kontaktujte ma

  Haniny novinky

  Výzkumný ústav navštívil ministr zemědělství. Náš tým byl u toho!

  Ve čtvrtek 2.11.2023 navštívil náš institut ministr zemědělství Marek Výborný společně s vrchním ředitelem sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání Petrem Jílkem.

  Terénní výzkumníci v akci: náš tým odstartoval polní pokusy, které poběží napříč Evropou pod...

  První část terénního výzkumu v rámci mezinárodního projektu ConzervES je za námi. Do projektu byla aktivně zapojena převážná část našeho týmu. V první linii potem zářili vedoucí Pavel Saska, Hana Vašková, Jiří Skuhrovec, Milan Řezáč, Jan Štrobach a Ambre Sacco, která je u nás na svém post-doktorském tažení z Université de Rennes, Francie.

  První český BioBlitz v polních podmínkách organizovali členové Týmu Funkční Biodiverzity!

  V sobotu 27.5. 2023 se konala akce BioBlitz pro veřejnost v Dolním Újezdě u Litomyšle.

  Haniny nejnovější publikace

  Haniny nejnovější projekty